Przejdź do

 • Newsletter

 • Bądź na bieżąco! Zapisz się do naszego newslettera!

 • Przemysł 4.0

Czym jest i dlaczego opłaca się wprowadzić go do firmy?
Czym jest przemysł 4.0?


Przemysł 4.0
to szybkie zbieranie i analizowanie informacji pomiędzy maszynami, szybsza i bardziej elastyczna reakcja na występujące problemy, ale także bardziej wydajne procesy w celu wytworzenia produktów wysokiej jakości przy niższych kosztach. Wszystkie te elementy będą konsekwentnie prowadzić do wzrostu wydajności produkcji i sektora przemysłowego, a następnie modyfikacji profilu siły roboczej.


Podstawą szczupłego wytwarzania jest eliminacja marnotrawstwa z jednoczesnym uwzględnieniem roli pracownika w tworzeniu wartości produkowanych wyrobów i dostarczanych usług.
Co czeka przemysł w dobie cyfryzacji?


Globalne badania przeprowadzone przez The Boston Consulting Group wykazały, że wiodące firmy przemysłowe dostrzegają znaczenie zarówno lean management, jak i digitalizacji w swoim długoterminowym planowaniu. W ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 750 kierowników produkcji, 97% respondentów z branży motoryzacyjnej stwierdziło, że lean management będzie miało duże znaczenie w 2030 r., a w  70%, że jest to ważne dzisiaj


Chociaż konieczność implementacji zarówno Lean Management, jak i Industry 4.0 jest jasna dla wielu kierowników, nie mają pewności, jak połączyć te dwa elementy, by uzyskać jak największe korzyści. Eksperci BCG wskazują, że firmy muszą myśleć o Lean Industry 4.0 w kategoriach poszczególnych przypadków praktycznego użycia – optymalne połączenie szczupłych narzędzi i technologii cyfrowych. Następnie muszą starannie wybrać, które poszczególne przypadki użycia zastosować, aby najskuteczniej eliminować kluczowe problemy.Dzięki zastosowaniu zintegrowanych rozwiązań Lean Industry 4.0 do niwelowania problemów związanych z produkcją, fabryki mogą osiągnąć szereg korzyści.


Eksperci BCG prezentują 5. Kluczowych korzyści zastosowania Lean Industry 4.0:

 

 • Elastyczność: czujniki i oprogramowanie ułatwiają bardziej wydajne zmiany
 • Produktywność: predykcyjne algorytmy usprawniają automatyczną konserwację
 • Prędkość: dane w czasie rzeczywistym przyspieszają zarządzanie produkcją
 • Jakość: kontrola jakości oparta na danych wspiera samokontrolę
 • Bezpieczeństwo: czujniki i szkolenia w wirtualnej rzeczywistości poprawiają warunki pracy


W drodze dalszych badań BCG wyróżniło następujące zasady Lean Industry 4.0:


 • Łączenie inteligentnych urządzeń w hali produkcyjnej za pośrednictwem bram, które umożliwiają udostępnianie oraz wymianę danych i informacji
 • Łączenie cyfrowych standardowych procedur operacyjnych z technologią chmury i technologią rozszerzonej rzeczywistości, aby poprawić wydajność operatorów
 • Używanie funkcji śledzenia KPI w czasie rzeczywistym i cyfrowych tablic wydajności w celu przyspieszenia czasu reakcji na występujące problemy
 • Integracja technologii druku 3D w celu produkcji części zamiennych

 

Rozwój firmy to nie tylko zdobywanie nowych klientów i wzrost zysków, lecz również dbanie o jakość i efektywność produkcji. Z tego powodu w naszej ofercie znajdują się narzędzia do wsparcia produkcji - zarządzania jakością oraz utrzymania ruchu.Pomagamy zarządzać jakością dostarczając systemy Statystycznego Sterowania Procesem (ang. Statistical Process Control - SPC) oraz systemy kontroli jakości (Quality Control System - QCS) działające w oparciu o pomiary wybranych parametrów w równych odstępach czasu.


Narzędzia Softeris do zarządzania jakością pozwalają na dokładny monitoring jakości produkcji, a dzięki modułom analitycznym umożliwiają wykrycie potencjalnych problemów. Wprowadzają też usprawnienia w celu wyeliminowania ich powstawania.


Wspomagamy również utrzymanie ruchu dzięki bazom wiedzy oraz systemom wymiany informacji pomiędzy pracownikami na linii produkcyjnej. Nasze systemy pozwalają szybko zlokalizować problemy i je rozwiązać.


Nasze systemy dostępne są w konkurencyjnych cenach. Znajdują się w Twoim zasięgu nawet, jeśli prowadzisz małe przedsiębiorstwo.


 

Więcej informacji o Softeris SPC
Wersja demonstracyjna Softeris SPC

 

Więcej informacji o Softeris QCS
Wersja demonstracyjna Softeris QCS

  Formularz kontaktowy

Prosimy o wypełnienie pól oznaczonych gwiazdką

Przemysł 4.0 - Nasze rozwiązania

Wdrożenia

Softeris Workflow dla PEPCO

Obieg informacji między centralą a sklepami

Czytaj więcej...

Zobacz więcej

Przemysł 4.0

Czym jest i dlaczego opłaca się wprowadzić go do firmy?

Czytaj więcej...

Logistyka i transport

Optymalizacja transportu, planowanie pracy magazynu, koszta

Czytaj więcej...